Poročilo o incidentih s sovražnim nagibom na Paradi ponosa 2024
Poročilo “Varno na Parado”, sofinancirano iz programa Impact4Values, analizira sovražne incidente pred, med in po Paradi ponosa 2024, vključno z grožnjami, napadi in uničevanjem mavričnih simbolov. Ti incidenti izražajo homofobijo, bifobijo in transfobijo ter ostajajo premalo obsojeni. Organizatorji kritizirajo policijo za neustrezno zaščito in slab odziv na nasilje ter izražajo potrebo po boljšem sodelovanju med Policijo in Društvom Parada ponosa.
Manual about peer support among young LGBTIQ+ people
Peer support can help you find missing pieces of yourself
The aim of the “Youth workers alliance for the development and promotion of youth peer support in the area of youth mental health” (YAPS) project was to create peer support practices that will help mitigate the risks of mental health issues in young LGBTIQ+ people. Several studies and the practical experience of youth workers show that there is a causal link between mental health problems and socio-economic problems among these young people.
Pravice prosilk_cev LGBTIQ+
za mednarodno zaščito v Sloveniji
Prispevek na mednarodnem seminarju pravice LGBTIQ+ prosilk_cev za mednarodno zaščito
Prosilke_ci LGBTIQ+ za mednarodno zaščito imajo v Sloveniji pravno zagotovljene enake pravice kot ostale_i prosilke_ci za mednarodno zaščito, pri udejanjanju teh pravic pa je pomembno, da se pristojni organi zavedajo dodatne ranljivosti prisilno razseljenih oseb LGBTIQ+ in njihovih dodatno travmatizirajočih izkušenj na poti v varnejše države.
Z novim Paktom o migracijah in azilu v EU, ki se bo začel uporabljati predvidoma spomladi 2026, se tveganja za omejevanje dostopa do mednarodne zaščite povečujejo, tudi za prosilke_ce LGBTIQ+.
Prevention of LGBTIQ+ youth homelessness
Manual for youth workers
In the course of our work, we draw upon concepts that significantly shape our understanding of the
existential challenges faced by young LGBTIQ+ individuals and all the associated risk factors and
consequences. Understanding housing exclusion and homelessness is of paramount importance
if we are to grasp the complexity and dynamism of inadequate housing situations. Simultaneously,
we must take into account certain specific circumstances that accompany LGBTIQ+ individuals and
social phenomena that profoundly influence their daily lives and life trajectories.
Volunteering as a tool for inclusive society
Good practices manual
“Volunteering as a tool for an inclusive society” aims to build intercultural understanding and solidarity through activities engaging local communities in practices of inclusive volunteerism. This project explores how to use volunteering as a tool to deal with homophobia, racism, and xenophobia in the context of NGOs and local communities, as well as how to create inclusive environments when working with different stakeholders. Volunteering of marginalized groups is a key tool for promoting solidarity among EU citizens and beyond, as well as to cultivate more inclusive organizations. With this manual, the partner organizations want to share useful tools for all sorts of CSOs, with specific value added for the youth sector and local communities particularly interested in getting young people involved in their volunteering activities. The collected best practices they have established in their projects or organizations when it comes to volunteering are a tool for an inclusive society.
Recommendations on inclusive volunteering
These recommendations were developed as part of a transnational partnership, funded by the Europe for Citizens (EFC) – European Commission program, involving organizations from Croatia, Germany, Ireland, Serbia, and Slovenia.
Between March 2021 and September 2022, five organizations (Youth Initiative for Human Rights Croatia, INAR Ireland, Loesje Berlin, Ljubljana Pride, and Youth Initiative for Human Rights Serbia) collected recommendations on inclusive volunteering, both via an online survey and during physical events. The majority respondents are young people coming from marginalised backgrounds and identities themselves. We collected 2540 responses and 915 recommendations for decision makers. A lot of recommendations were similar so we compiled them in a way to express their core idea.
Boj proti diskriminaciji
Moj učni dnevnik
Pred vami je obsežen učni dnevnik, zastavljen kot učni pripomoček za pedagoške in druge šolske delavke_ce na področju naslavljanja neenakosti in diskriminacije v šolskem okolju. Sestavljen je iz različnih elementov: razlag teoretske podlage za razumevanje konceptov in ozadja družbene neenakosti, diskriminacije in izključevanja, vaj in refleksijskih vprašanj. Njihov namen je, da vas skupaj popeljemo skozi proces (boljšega) razumevanja tematike in poglobljenega vpogleda v vas same kot ključe akterke_je transformacije šolskega okolja v (bolj) vključujoče in varnejše za vse. Zato vas vabimo, da si vzamete dovolj časa za razumevanje ozadja, izpolnjevanje vaj in poglobljen razmislek o sebi in svojem delu.
Naslavljanje vrstniškega nasilja
Publikacija za mlade
Okolica vrstniškega nasilja pogosto ne opazi, ker takšno vedenje vidi zgolj kot del odraščanja ali neškodljivo šalo. To pa ni res! Nobena oseba si tega ne zasluži, in ni kriva za to, kar se ji dogaja. Vsako nasilje je nasilje in nanj je potrebno reagirati. V publikaciji lahko najdeš resnične zgodbe in umetniška dela svojih vrstnic_kov, o njihovih izkušnjah z vrstniškim nasiljem. Ko jih bereš in gledaš, te vabimo, da razmisliš o tem, ali si ti sam_a doživel_a kaj podobnega? Morda poznaš koga, ki to doživlja ali je doživljal kaj podobnega? Si se obrnil_a na koga ali nasilje prijavil_a? Bi želel_a vedeti na koga se lahko obrneš? Odgovore na to in inspiracijo kaj lahko narediš in kako lahko odreagiraš najdeš v nadaljevanju te publikacije.
Vključujoče organizacije
Priročnik za organizacijski razvoj
Leta 2017 je pet organizacij iz petih držav, ki delajo z marginaliziranimi skupinami mladih, vzpostavilo partnerstvo, da bi naslovile vedno večjo potrebo v mladinskem delu širom Evrope: odgovoriti na sovražni govor in sovražno vedenje v mladinskem delu, uperjeno proti marginaliziranim skupinam mladih.
Društvo Parada ponosa, National Youth Council of Ireland (Irski nacionalni mladinski svet) in Rauhankasvatusinstituutti RKI ry (Inštitut za mirovno izobraževanje) s Finske smo s skupnimi močmi razvile_i celostno orodje, v prvi vrsti namenjeno podpori organizacij, ki želijo postati bolj vključujoče.
Vključevanje in podpiranje LGBTIQ+ mladih v projektih (prostovoljstva) Evropske solidarnostne enote
Smernice za organizacije
Publikacija, ki je pred vami, ponuja nekaj enostavnih smernic in nasvetov za vključevanje LGBTIQ+ mladih v projekte prostovoljstva Evropske solidarnostne enote (ESE) ter za nudenje podpore v času izvajanja projekta. Smernice se da enostavno prilagoditi za udeleženke_ce projektov zaposlitve in pripravništva v programu ESE, poleg tega pa so v veliki meri relevantne tudi za druge LGBTIQ+ mlade, ki se v delovanje organizacije ne vključujejo prek programa ESE, pač pa so udeleženke_ci aktivnosti, sodelavke_ci, lokalne_i prostovoljke_ci …
Inclusive Organisations
Manual for organisational development
This manual is primarily tailored for youth organisations, both youth-led and those working for and with youth. But ultimately it is useful for any sized or type of organisation, institution or public body that wants to develop further in the direction of becoming more inclusive and non-discriminatory towards people with marginalised backgrounds. The core added value of this manual is the concrete support it offers to you in your own organisational reflections, hence it is most appropriate for any organisational manager, staff member(s), group leaders or volunteers who are regularly engaging with the organisation, planning its programmes and activities and implementing the work with participants/beneficiaries (be it youth or other target groups).
Transformacija sovraštva v mladinskem delu
Priročnik za vse, ki delajo z mladimi
Ta priročnik je namenjen mladinskim delavkam_cem in vsem, ki delajo z mladimi in se pri svojem delu srečujejo s pojavom sovražnega govora in/ali sovražnega vedenja.
Osredotoča se na delo, ki ga moramo opraviti kot mladinske_i delavke_ci: ozaveščanje lastnih komunikacijskih veščin in veščin poslušanja, ustvarjanje varnejših prostorov, ki podpirajo učenje in spremembe, ter osredotočanje na delo s tistimi mladimi, ki s svojim govorom ali vedenjem širijo sovraštvo, ne glede na to, ali se tega zavedajo ali ne. Priročnik nam daje orodja za uporabo transformativnih praks pri delu z mladimi, da bi dosegle_i resnične spremembe v njihovem odnosu in vedenju.
Transformacija sovražnega govora v mladinskem delu
Praktični priročnik
Ta priročnik smo razvile_i z namenom pomagati mladinskim delavkam_cem transformirati sovražni govor ali vedenje v mladinskem delu. Sovraštvo – v obliki govora, vedenja ali odnosa – je oblika nasilja, ki je pogosto spregledano ali ignorirano. Če ostane nenaslovljeno, lahko v družbi hitro postane normalizirano ter se stopnjuje do fizičnega nasilja v širšem obsegu. Naslavljanje sovraštva, takoj ko se pojavi, jasno sporoča mladim, da je tovrstni govor ali vedenje škodljivo in nesprejemljivo. S tem pokažemo resnost sovraštva kot dejanja dehumanizacije.
Transforming Hate in Youth Settings
Practical Toolkit
This toolkit has been developed to help youth workers transform hate speech and behaviour in youth settings. Hate expressed by words, behaviour and attitudes is a form of violence that can easily be overlooked or ignored. When it is left unchallenged it can become normalised within our society and escalate into physical violence on a larger scale. Challenging hate when it occurs sends a clear message to young people that these attitudes and words are harmful and it takes the dehumanising impact of hate seriously. With the rapid growth of social media, which provides a willing platform, the ways in which hate speech can impact on people in all areas of society have multiplied. There is no widespread clarity on what hate speech is and how to address it. We intend for this toolkit to meet some of these needs by supporting youth workers to have concrete and adaptable tools to enable them to recognise, challenge and ultimately transform hate speech.
Transforming Hate in Youth Settings
An Educational Tool and Practice Manual for those working with Young People
This Manual is designed to support youth workers engaging with young people who express hateful speech and/or behaviour in youth settings.
It focuses on our practice as youth workers: to become more aware of our communication and listening skills; to understand how we can create safer spaces in youth settings that support learning and change to happen; and to focus on working with those young people that spread hate – through their speech or behaviour – whether they are conscious of doing so or not. The Manual gives us the tools to work towards transformative practice with young people with the aim of bringing about a real change in attitudes and behaviours with young people.