Preseganje kulture poniževanja – projekt ACF (2021-2023)
Namen projekta je odpravljanje družbenih in sistemskih ovir pri naslavljanju vrstniškega nasilja na podlagi spolne usmerjenosti, spolne identitete in/ali spolnega izraza v šolah.
CILJI
- Omogočiti dostop do izvajanja aktivnosti LGBTIQ+ organizacijam v šolskem okolju s poudarkom na naslavljanju vrstniškega nasilja.
- Naslavljanje vrstniškega nasilja na podlagi spolne usmerjenosti in/ali spolne identitete v šolskem okolju
- Opolnomočenje LGBTIQ+ organizacij in šol za spopadanje s pritiski pri izvajanju aktivnosti z LGBTIQ+ vsebinami v šolskem okolju.
KLJUČNE AKTIVNOSTI
- izobraževalne delavnice in razstave za mlade, pedagoške delavk_ce in starše (na Gimnaziji Ptuj)
- usposabljanja mladih LGBTIQ+ oseb in trenerk_jev bazena društva (na področju pripovedovalstva, naslavljanja vrstniškega nasilja, izvajanja izobraževalnih aktivnosti, zagovorništva in javnega nastopanja ter oblikovanja priporočil)
- študijska obiska na Norveškem in v Sloveniji
- vzpostavitev mreže šol v Sloveniji, ki bi/že izvajajo LGBTIQ+ vsebine
- analiza stanja in potreb šol v Sloveniji na področju naslavljanja vrstniškega nasilja v šolskem okolju
- predstavitev skupnih potreb in priporočil šol in LGBTIQ+ organizacij Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ).
ZA KOGA?
- mlade LGBTIQ+ osebe z intersekcijskimi identitetami, ki doživljajo vrstniško nasilje
(-> bodo opolnomočene za deljenje svojih izkušenj v obliki pripovedništva, izvajanje projektnih aktivnosti na terenu, zagovorništvo svojih potreb) - mlade (učenke_ci, dijaki_nje), pedagoške delavke_ce in starši (na Gimnaziji Ptuj)
(-> bodo bolj osveščeni in opremljeni z metodami za naslavljanje vrstniškega nasilja); - šole in LGBTIQ+ organizacije v Sloveniji
(-> bodo preko pregleda potreb, analize stanja in smernicami delovanja na strateški ravni začeli naslavljati problem spopadanja z upori zoper njihovo delovanje na področju LGBTIQ+ vsebin);
https://acfslovenia.si/podprti-projekti/preseganje-kulture-ponizevanja/
V projektu sodelujejo 3 organizacije: Društvo Parada ponosa kot prijavitelj ter LGBT organizacija Kvir mladina z Norveške in Gimnazija Ptuj iz Slovenije kot partnerja.
Projekt je financiran s strani Finančnega mehanizma EGP in Norveške 2014-2021, programa Active Citizens Fund v Sloveniji.
