fbpx

Posvet o položaju LGBTIQ+ mladih v Ljubljani – pomembni koraki za bolj vključujočo prihodnost

24. Okt. 2024

Na nedavnem posvetu smo se zbrale_i predstavnice_ki organizacij, ki delujemo na področju podpore LGBTIQ+ mladim v Ljubljani, in obravnavale_i ključne izzive ter potrebe skupnosti. Predsednica Društva Parada ponosa, Simona Muršec je poudarila, da se potrebe mladih hitro spreminjajo, zaradi česar je pomembno, da se organizacije prilagajamo in spremljamo trende. Na simpoziju smo predstavile_i preliminarne rezultate najnovejše raziskave, ki jo je Društvo Parada ponosa izvedlo o položaju LGBTIQ+ mladih v Mestni občini Ljubljana (MOL) v letu 2024. Poročilo z zbranimi rezultati bomo tudi javno objavile_i do konca leta. Raziskava osvetljuje trenutne izzive in potrebe LGBTIQ+ mladih, še posebej v po-kovidnem obdobju.

Simona Topolinjak iz Urada za socialo in zdravje MOL je predstavila projekte, ki jih MOL izvaja za podporo LGBTIQ+ skupnosti, izpostavila je sofinanciranje edinega LGBT specifičnega mladinskega centra in programa za transspolne osebe. Poudarila je tudi pomembnost certifikata LGBT prijazno, ki organizacije spodbuja k ustvarjanju vključujočega okolja. Nina Orlič iz Mladih Zmajev pa je delila dobre prakse iz mladinskih centrov (Mladi Zmaji), kjer izvajajo različne aktivnosti za vključevanje LGBTIQ+ mladih, vključno s projektom “Mavrični petki”.

Aleš Zobec s Srednje vzgojiteljske šole, gimnazije in umetniške gimnazije Ljubljana je predstavil LGBTIQ+ krožek, ki ga že vrsto let uspešno vodijo na šoli in ki mladim omogoča varen prostor za pogovor in izražanje identitete.

Na posvetu smo se osredotočile_i na vprašanja, kaj je potrebno spremeniti, da bi organizacije, prostori in dogodki v Ljubljani postali bolj vključujoči za LGBTIQ+ mlade. Razprave smo razdelile_i na tri ključne skupine: občinske in javne strukture, javne storitve (kot so zdravstvo, izobraževanje in pravosodje) ter lokalne mladinske in LGBTIQ+ politike. Udeleženke_ci smo identificirale_i konkretne ukrepe, ki bi morali biti uvedeni v vsaki od teh skupin za boljše vključevanje LGBTIQ+ mladih.

Na posvetu so bile izpostavljene pomembne teme, kot so pomen intersekcijskega pristopa pri oblikovanju politik, zagotavljanje varnega okolja za LGBTIQ+ osebe v javnih prostorih in pomen medsektorskega sodelovanja. Dogodek je omogočil dragocen vpogled v trenutno stanje in izzive, s katerimi se soočajo LGBTIQ+ mlade_i, pri čemer so bili podani tudi predlogi za nadaljnje ukrepe in izboljšave.

Dogodek je financirala Mestna občina Ljubljana.