Zavod TransAkcija je objavil poročilo o medijskem poročanju o spolnih manjšinah v letu 2024. Zaposlene_i na društvu Parada ponosa smo se pridružile_i na tiskovni konferenci ob izidu poročila.
V sporočilu za javnost so opozarjale_i o porastu sovraštva do spolnih manjšin v preteklem letu. Zaznale_i so, da so mediji mnogo prispevali k porasti sovraštva s senzacionalističnim in selektivinim poročanjem ter odkrito sovražno retoriko.
“Sovraštvo do spolnih manjšin se ni pojavilo v vakuumu. Politična gibanja na zahodu v zadnjih letih vse pogosteje zlorabljajo sorodne teme za spodbujanje nacionalističnih in izključevalnih ideologij — od pravnega ogrožanja transspolnih oseb v ZDA do širjenja anti-LGBTIQ+ retorike na vplivnih tehnoloških platformah. Slovenija ni imuna na ta mednarodni trend zlorabljanja spolnih manjšin kot grešnega kozla za konsolidacijo politične moči.”

Na tiskovni konferenci ob izidu poročila, so iz zavoda TransAkcija prav tako pozvale k ukrepanju tako medijev kot javnih institucij.
Mediji ne smejo postati orodje za spodbujanje sovraštva, temveč naj služijo kot branik objektivnosti in etičnih standardov poročanja. Javne institucije pa naj izpolnijo svoje poslanstvo ter zagotovijo varnost, dostojanstvo in enakost vseh državljank_ov.
Sama analiza je preučila 550 člankov slovenskih medijev in razkrila, kako so prispevali k porastu dezinformacij in širitvi škodljive retorike. Ugotovljeno je bilo, da je kar 58% pregledanih člankov vsebovalo negativno ali senzacionalistično vsebino. Skoraj polovica obravnavanih prispevkov (45%) je bila izključno negativna. Od vseh analiziranih člankov jih je kar 440 (80%) obravnavalo transspolnost, kar kaže na selektivno medijsko pozornost, usmerjeno predvsem v trans skupnost. Članki, ki so obravnavali transspolnost, so se tudi pogosteje zanašali na eksotizacijo, širjenje strahu in senzacionalizem.
Celotno poročilo je dostopno TUKAJ.