fbpx

Vključujoče organizacije – shema certificiranja

28. Feb. 2025

Z veseljem delimo z vami shemo certificiranja za vključujoče organizacije in projektno spletno stran, ki smo ju razvile_i v partnerstvu s Cazalla Intercultural (Španija), Grenzenlos (Avstrija) in Lunaria (Italija) ter s finančno podporo Evropske unije.

Marginalizirane skupine mladih se soočajo s sistemsko in institucionalno diskriminacijo, kar lahko vodi v omejen dostop ali izključenost iz družbenega, kulturnega, ekonomskega in političnega udejstvovanja.

Projekt se osredotoča na reševanje teh vprašanj v organizacijah ter ponuja smernice, kako bolje podpreti sodelovanje in vključevanje mladih, ki se soočajo z različnimi oblikami diskriminacije in izključenosti. Poudarja pomen reprezentacije in ponuja strategije za oblikovanje bolj raznolikih in reprezentativnih organizacijskih skupin, vključno s posameznicami_ki, ki so same_i doživele_i marginalizacijo.

Projekt se osredotoča na šest glavnih skupin marginaliziranih mladih in njihove sorodne sisteme zatiranja: LGBTIQ+ mlade_i; mlade ženske*; mladi Romi_nje; rasizirani mladi; mlade_i z različnimi zmožnostmi; socialno ogroženi mladi.

Projekt vključujoče organizacije izvaja prakse, ki spodbujajo kulturno in družbeno sprejetost, enakopravno obravnavo ter vrednotenje perspektiv in prispevkov vseh ljudi. Poleg tega vključuje potrebe, moči in poglede marginaliziranih skupnosti v svoje programe in njihovo izvajanje.

Shema certificiranja

V okviru projekta je Društvo Parada ponosa razvilo shemo certificiranja za vključujoče organizacije. Gre za večstopenjski, celostni proces usposabljanja in krepitve organizacij za njihovo strateško vključujočo rast, ki omogoča vsaki organizaciji, da postane bolj odprta in dostopna za (mlade) osebe iz marginaliziranih skupin.

Vsebina sheme temelji na priročniku Vključujoče organizacije – Priročnik za organizacijski razvoj, ki ga je objavilo Društvo Parada ponosa.

Shema certificiranja vključuje tri stopnje organizacijskega razvoja:

1. stopnja je namenjena organizacijam, ki šele začenjajo proces vključevanja in je odprta za katero koli organizacijo ali njen oddelek. Obsega pet jasno določenih korakov, kot je prikazano v spodnji grafiki (na voljo za prenos tukaj).

2. stopnja je namenjena organizacijam, ki že delujejo na področju vključevanja marginaliziranih (mladih) oseb. Gre za celovit proces strateškega razvoja in usposabljanja, ki sledi enakim korakom kot 1. stopnja, vendar na ravni celotne organizacije.

3. stopnja je proces strateškega razvoja organizacije, ki zagotavlja, da so načela in vrednote antidiskriminacije ter vključevanja (mladih) oseb iz marginaliziranih skupin integrirane na vseh ravneh organizacije – od temeljnih dokumentov, programov, proračuna, zaposlovanja in sestave ekipe, do projektov, aktivnosti, prostovoljcev in udeležencev. Ta stopnja je prilagojena vsaki posamezni organizaciji.

Izobraževalni materiali

Za podporo pri shema cerrtificiranja je bilo razvitih več izobraževalnih virov, ki se uporabljajo v procesu organizacijskega razvoja.

Razvili smo A-B-C izobraževalne module za vsako od šestih glavnih marginaliziranih skupin mladih, ki jih obravnava projekt. Delavnice so zasnovane tako, da udeležence seznanijo z osnovnimi koncepti in znanjem, kot so terminologija, zgodovina in specifične potrebe posameznih skupin.

Ekipe trenerk_jev neformalnega izobraževanja iz partnerskih organizacij so oblikovale seznam modulov, ki jih lahko organizacije in podjetja izvajajo s pomočjo specializiranih trenerk_jev ali facilitatork_jev, da razvijejo svoje pristope in organizacijsko strukturo na različnih področjih, povezanih z vključevanjem.

Vsi ti viri so na voljo za brezplačen prenos tukaj.

Se vaša organizacija nahaja v Sloveniji in bi se pridružile_i Shemi certificiranja? Bi rade_i za vašo organizacijo pridobile_i certifikat “Vključujoča organizacija”?

Odlično! Kontaktirajte nas na info@ljubljanapride.org, da skupaj zakorakamo v proces učenja.

Če je vaša organizacija iz Španije, Avstrije ali Italije, se lahko obrnete na naše partnerje tukaj in začnete svoj certifikacijski proces takoj!

Uporabite orodje za samooceno, ki je na voljo na spletni strani projekta, da ocenite, katere vključujoče prakse že izvajate in kje imate še prostor za izboljšave.

Želite izvedeti več?

➡️ Oglejte si projektno spletno stran www.inclusive-organisations.eu 

➡️ Preberite priročnik Vključujoče organizacije – Priročnik za organizacijski razvoj tukaj

Projekt je sofinancirala Evropska Unija skozi program Erasmus+.